معرفی برترین رستوران های ایرانی در کانادا
1.    رستوران شهرزاد (Sheherzade)

رستوران شهرزاد، رستورانی که غذاهایی به سبک ایرانی در آن سرو می شود و معرف غذا های ایرانی بازاری مانند دیزی و کباب است. اسم و دکور این رستوران الهام گرفته از یک گالری آثار نقاشی قاجاری صنیع الملک مربوط به قرن نوزدهم است و از آثار معروف او می توان به داستان های افسانه ای هزار و یک شب از جمله شهرزاد اشاره کرد. 
آدرس: 422 College St W Toronto 
ساعات پذیرایی: سه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 17 تا 21، جمعه تا شنبه از ساعت 17 تا 22 و یک شنبه ها از ساعت 17 تا 21 آماده پذیرایی است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)
سایت: pomegranaterestaurant.ca/sheherezade

2.    سفره خانه سنتی انار

سفره خانه سنتی انار، رستوران دنجی با ظرفیت 40 نفر است که منعکس کننده غذا خوری های سنتی ایرانی با بیش از 5 قرن قدمت معروف به قهوه خانه یا سفره خانه است. این رستوران در تورنتو قرار گرفته و حال و هوای رستوران های سنتی ایرانی اصیل را به شما انتقال می دهد و با پارچه ها و رومیزی های سنتی و دست بافت، فرش های سنتی، مینا کاری بر روی مس، فانوس ها، نقاشی هایی از افسانه ها و قهرمانان ایرانی و کاشی کاری های فیروزه ای و آبی با شعر های فارسی و خوشنویسی تزئین شده است. در این رستوران غذاها و خورشت های مناطق مختلف ایران از جمله خورشت آلو، قیمه، میرزا قاسمی، عدس پلو، مرصع پلو، فسنجان، باقالی پلو و ... سرو می شود. حتما در کنار غذایتان زیتون پرورده خوشمزه این رستوران را امتحان کنید.   
آدرس: 420 College Street ,Toronto
ساعات پذیرایی: سه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 17 تا 21،  جمعه تا شنبه از ساعت 17 تا 22 و یک شنبه ها از ساعت 17 تا 21 آماده پذیرایی است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)
سایت: pomegranaterestaurant.ca/pomegranate

3.    رستوران تخت طاووس

رستوران تخت طاووس در تورنتو قرار گرفته که با رستوران های انار و شهرزاد همکاری می کند. این رستوران تنها بر روی صبحانه تمرکز دارد و غذا های خوشمزه مختلفی از مناطق مختلف ایران در این رستوران سرو می شود. برخی از غذا هایی که در این رستوران برای صبحانه سرو می شود شامل نرگسی اسفناج، کله پاچه، حلیم، دیزی سنگی و ... است. مطمئنا از امتحان کردن این رستوران پشیمان نخواهید شد.
آدرس: 1120 College ,Toronto
ساعات بازدید: سه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 17 تا 21، جمعه تا شنبه از ساعت 17 تا 22 و یک شنبه ها از ساعت 17 تا 21 آماده پذیرایی است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)
سایت: pomegranaterestaurant.ca/tavoos

4.    رستوران درویش

رستوران درویش یکی از رستوران های قدیمی و معتبر ایرانی در مرکز تورنتو است که از سال 1985 فعالیت خود را آغاز کرده است. منوی غذایی این رستوران طیف گسترده ای از غذا های ایرانی، پیش غذا ها، کباب، خورش ها، سوپ ها، دسر ها و ... را شامل می شود. از بهترین غذا های این رستوران می توان به آش رشته، میرزا قاسمی، دلمه، کشک و بادمجان، قرمه سبزی، باقالی پلو، انواع کباب و ... اشاره کرد. در این رستوران از بهترین و با کیفیت ترین مواد غذایی استفاده می شود.
آدرس: 508 Yonge Street Toronto
ساعات پذیرایی: دو شنبه ها و سه شنبه ها از ساعت 17 تا 21، چهارشنبه تا شنبه از ساعت 12 تا 21 و یک شنبه ها از ساعت 14 تا 20 آماده پذیرایی است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)
سایت: darvishrestaurant.ca

5.    کبابی دربار

اگر به دنبال یک کبابی خوشمزه می گردید این رستوران گزینه مناسبی هست. این رستوران یک رستوران خانوادگی است که یاد کباب سرا های ایران را برای شما زنده می کند. 
آدرس: 2015 Avenue Road Toronto
ساعات پذیرایی: دو شنبه تا یک شنبه از ساعت 11:30 تا 22 آماده پذیرایی است. این رستوران چهارشنبه ها تعطیل است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)

6.    رستوران گیلانه

رستوران گیلانه یکی از محبوب ترین و معتبر ترین رستوران های ایرانی تورنتو است که در North York در داخل هتل Legendary Westin Prince قرار گرفته است. این رستوران دارای منویی خاص و خلاقانه است و بیش از چهارده سال سابقه فعالیت حرفه ای در صنعت رستوران داری دارد. فضای رستوران و لانچ آن، فضایی چند منظوره با نگاهی معاصر دارد. این رستوران دارای سالنی با ظرفیت 110 نفره به نام تاچارا (TACHARA) است که برای دورهمی و مراسم خاص می توانید آن را رزرو نمایید. همچنین می توانید شام رمانتیکی را در محیطی آرام و مبلمانی راحت و دنج با غذایی خاص و خاطره انگیز به همراه طعم های جهانی تجربه نمایید. منوی این رستوران ترکیبی از غذا های ایرانی و خارجی است که از میان غذا های ایرانی می توان به باقلا قاتق، میرزا قاسمی، انواع کباب، باقالی پلو با ماهیچه، قیمه بادمجان، قرمه سبزی، آلو مسما و ... اشاره کرد.
آدرس: 900 York mills Rd., Toronto
ساعات پذیرایی: همه روزه از ساعت 12 تا 22 به جز جمعه ها و شنبه ها که از ساعت 12 تا 23 آماده پذیرایی از مهمانان است.
قیمت غذا: متوسط (11 دلار تا 30 دلار)
سایت: gilaneh.ca

7.    رستوران ملکه پرشیا

رستوران ملکه پرشیا رستورانی کوچک و خانوادگی هست که به سرو غذا های ایرانی در قلب تورنتو مشغول هست. این رستوران الهام گرفته از آشپزی خانگی سنتی با تازه ترین مواد اولیه است که یادآور خاطرات کودکیتان در خانه مادر بزرگ ها است. طعم واقعی غذا های ایرانی از جمله فسنجان و کباب را در این رستوران تجربه کنید. رستوران ملکه پرشیا، رستورانی با فضای آرام است که فرهنگ مهمان نوازی ایرانی را نمایش می دهد. انواع خورش، کباب، دسر و نوشیدنی های سنتی ایرانی در این رستوران سرو می شود.
آدرس: 672 St. Clair Ave. west, Toronto
ساعات پذیرایی: سه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 15 تا 22، جمعه ها از ساعت 15 تا 23، شنبه ها از ساعت 12 تا 23 و یکشنبه ها از ساعت 12 تا 22 باز است. دوشنبه ها این رستوران تعطیل است.
قیمت غذا: بالا (31 دلار تا 60 دلار)
سایت: queenofpersiacuisine.com

8.    رستوران تبریز

اگر علاقه به غذا های تبریزی دارید حتما به رستوران تبریز در تورنتو سر بزنید. در این رستوران غذا های سنتی تبریزی مانند کوفته تبریزی، انار بیج و ... و همچنین غذا های محبوب ایرانی مانند باقالی پلو، زرشک پلو، کوکو سبزی و ... سرو می شود.
آدرس: 995 Bay Street Toronto
ساعات پذیرایی: سه شنبه تا پنج شنبه از ساعت 12 تا 22، جمعه ها از ساعت 12 تا 23، شنبه ها از ساعت 11 تا 23 و یکشنبه ها از ساعت 11 تا 22 باز است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: tabriz.ca

9.    رستوران La Maison De Kebab

رستوران La Maison De Kebab یا همان کباب سرا یکی از رستوران های ایرانی معروف مونترال است که انواع کباب در آن سرو می شود. کبابسرا، فضایی کوچک با دکوراسیونی ساده و سنتی دارد. بسیاری از مشتریان این رستوران هم از غذا و همین طور قیمت آن راضی هستند. اگر شما عاشق بادمجان هستید حتما میرزا قاسمی این رستوران را امتحان کنید. 
آدرس: 820 avenue Atwater Montreal
ساعات پذیرایی: دوشنبه تا یک شنبه به جز چهارشنبه ها از ساعت 11:30 تا 23 آماده پذیرایی است. این رستوران چهارشنبه ها تعطیل است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)

10.    رستوران تهران

رستوران تهران، رستوران خانوادگی که نتیجه 25 سال کار سخت و فداکاری است. این رستوران در مونترال قرار گرفته و بازتاب فرهنگ ایرانی و غذای اصیل ایرانی است. آجیل و میوه ها توصیف کننده زیبایی، رنگ و طعم غذا های ایرانی است. از غذا های مخصوص و ویژه این رستوران می توان به باقالی پلو با ماهیچه، سبزی پلو با ماهی، میرزا قاسمی و انواع کباب اشاره کرد.
آدرس: 5065 Boulevard de Maisonneuve West, Montreal 
ساعات پذیرایی: این رستوران سه شنبه تا یک شنبه از ساعت 11:30 تا 22 باز است. دوشنبه ها این رستوران تعطیل است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: restotehran.ca

11.    رستوران بیبلوس (Byblos)

می توانید هم برای صبحانه، هم نهار یا شام به رستوران بیبلوس سر بزنید. صبحانه این رستوران هم به سبک ایرانی هم خارجی سرو می شود. صبحانه ایرانی آن شامل نان و پنیر و سبزی با چای ایرانی، املت و حلیم است. بیبلوس هر روز دو غذای مخصوص (چلو خورش روز) خود را معرفی می کند. اگر هوس دیزی کردید پس یک شنبه ها را از دست ندهید. انواع و اقسام برانی، سالاد، کوکو، رول و پوره در منوی این رستوران موجود است.
آدرس: 1499 Avenue Laurier E, Montreal
ساعات پذیرایی: همه روزه از ساعت 9 تا 23 باز هست. این رستوران دوشنبه ها تعطیل است.  
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: bybloslepetitcafe.com/chapters

12.    رستوران انار ونکوور

رستوران انار در قلب منطقه استیوستون ویلیج قرار گرفته و یکی از رستوران های محبوب و پر طرفدار این منطقه محسوب می شود. رستوران انار به همراه تیم جوان و فعالشان آماده ارائه غذا های اصیل ایرانی به مهمانان این رستوران هستند. رستوران انار دارای دکوراسیونی خاص با فضایی دلپذیر است که مطمئنا لذت غذا خوردن در این رستوران را دوچندان می کند. شما می توانید با مراجعه به سایت این رستوران به صورت آنلاین سفارش غذا بدهید. در این رستوران دلمه برگ مو، انواع خورش، انواع کباب و پیش غذا های ایرانی سرو می شود و همچنین بشقاب سبزیجات نیز موجود است.
آدرس: 2260-8181 Cambie Road Richmond, BC
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: anargrill.com

13.    رستوران گیلانه ونکوور

رستوران گیلانه رستورانی خاص با غذا های خوشمزه گیلانی و ایرانی است که در ونکوور قرار گرفته است. از غذا های گیلانه می توان به کباب ترش، باقلا قاتق، فسنجان، انواع خورش، انواع کباب، ته دیگ و ... اشاره کرد. کنار یک غذای ایرانی یک دسر ایرانی مثل بستنی سنتی یا زعفرانی، فالوده بستنی یا باقلوا می تواند گزینه عالی باشد.  
آدرس: 1072 Denman Street Vancouver 
ساعات پذیرایی:  دوشنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 تا 22:30، جمعه ها از ساعت 11:30 تا 24، شنبه ها و یک شنبه ها از ساعت 9 تا 24 باز است. چهارشنبه ها این رستوران تعطیل است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: gillanehgrillhouse.com 

14.    رستوران مهمان

رستوران مهمان، غذا هایی خوشمزه با خدماتی عالی در فضایی گرم و آرام در ونکوور شمالی به مهمانانش ارائه می دهد. منوی این رستوران ترکیبی از غذا های ایرانی و افغانی است. در منوی ایرانی این رستوران انواع کباب از جمله کباب ترش، کوبیده با سنگک، انواع خورش ها از جمله قرمه سبزی، فسنجان و ... سرو می شود.
آدرس: 1451 Lonsdale Ave., North Vancouver
ساعات پذیرایی: یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 تا 21:30 و جمعه ها و شنبه ها از ساعت 11:30 تا 22 باز است. این رستوران در روز های چهارشنبه تعطیل است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: mehmanrestaurant.ca

15.    رستوران زیتون

رستوران زیتون یک رستوران زنجیره ای ایرانی با سه شعبه در ونکوور است. رستوران زیتون هم در مرکز شهر ونکوور و هم در ونکوور شمالی شعبه دارد و سعی دارد که غذای ایرانی و مدیترانه ای را به گردشگران و علاقه مندان غذا در ونکوور معرفی کند. در منوی این رستوران انواع کباب و همچنین خورش های فسنجان، قرمه سبزی و قیمه به همراه باقالی پلو یا زرشک پلو وجود دارد. در روز های هفته غذا های خاصی از جمله لوبیا پلو، آش رشته و ... نیز سرو می شود. 
آدرس: 1795 Pendrell St., Vancouver ، 1615 Lonsdale Ave., North Vancouver و 3180 Saint Johns Street , Port Moody
ساعات پذیرایی: دوشنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 تا 22:30 و جمعه تا یک شنبه از ساعت 11:30 تا 23 باز است.
قیمت غذا: متوسط (11 تا 30 دلار)
سایت: zeitoonrestaurant.ca