پنیر پیتزا (به انگلیسی: Pizza cheese) شامل چندین نوع پنیر و محصول لبنی است که برای استفاده در تهیه پیتزا تولید می‌شود. پنیر پیتزا شامل پنیر اصلاح و فراوری شده مانند پنیر موزارلا و غیره است. اصطلاح پنیر پیتزا، می‌تواند به هر نوع پنیر مناسب برای تهیه پیتزا اشاره داشته باشد. متداول‌ترین نوع پنیر مورد استفاده برای پیتزا عبارت‌اند از پنیرهای موزارلا (حدود ۳۰ درصد)، پروولون، چدار و پارمیزان است. علاوه بر این، پنیرهای امنتال، رومانو و ریکوتا نیز اغلب به عنوان طعم دهنده و همچنین در تولید پنیر پیتزا برای تولید انبوه پیتزا استفاده می‌شوند. برخی از پنیرهای پیتزایی که برای تولید انبوه پیتزا استفاده می‌شوند، پس از تولید منجمد می‌شوند و به‌همان صورت نیز حمل و نقل می‌شوند.

پنیر پیتزا، به منظور داشتن کیفیت بهینه در قهوه‌ای شدن، آب شدن، کشش و محتوای چربی و رطوبت، فرآوری می‌شود. مطالعه‌ها و آزمایش‌های مختلفی پیرامون بررسی اثر روغن نباتی روی فرایند تولید و فراوری، دناتوره شدن پروتیین آب پنیر و عوامل دیگر مؤثر بر کیفیت پنیر، انجام شده‌است. مطابق تخمین صورت پذیرفته در سال ۱۹۹۷، تولید سالانه پنیر پیتزا در ایالات متحده آمریکا برابر با ۲ میلیارد پوند و در اروپا معادل ۲۰۰ میلیون پوند بوده‌است. میزان تقاضا برای تولید پنیر در اروپا تا سال ۲۰۰۰ تا هشت درصد افزایش یافت. روند پیوسته و روبه‌رشد تولید و مصرف پنیر موزارلا و پیتزا تا دهه اول قرن ۲۱ میلادی در ایالات متحده آمریکا ادامه داشته‌است.

روش تهیه

پنیر پیتزا به عنوان یکی از انواع محصولات لبنی، با استفاده از دیگر لبنیات اصلی تهیه می‌شود. در تولید این پنیر، ابتدا استارترهای آب پنیر به شیر حاوی باکتری‌های ترموفیل اضافه می‌شود و سپس به شیر این امکان را می‌دهند تا دوران رسیدن را طی کند و به اصطلاح برسد.

ذر مرحله بعد، مایه پنیر رنت به شیر اضافه می‌شود تا لخته تشکیل شود. سپس لخته بزرگتر بریده می‌شود و به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود. بعد از مدتی، لخته‌ها را هم می‌زنند تا قسمت مایع آن‌ها جدا شود. سپس لخته‌ها را از آب جدا می‌کنند و در زیر فشار قرار می‌دهند تا آبشان گرفته شود و سفت شوند. این کار باعث می‌شود بافت پنیر کمی کش‌دار و لاستیک‌مانند شود.

در مرحله بعد، با حرارت دادن به آن، حالت کشش‌پذیری پنیر بیشتر می‌شود. برای ایجاد بافت مناسب و کشش پذیری، پنیر به حالت خمیر درآورده و می‌کشند تا بافت مناسب ایجاد شود. البته کیفیت پنیر پیتزا بیشتر به روش تولید و مدت زمان پخت لخته‌ها بستگی دارد. با توجه به توانایی کارخانه تولیدکننده و روش تولید، کیفیت پنیر بالاتر می‌رود و در نتیجه پنیر دارای کشش مناسب‌تری خواهد بود.

انواع پنیر پیتزا

مطابق تعریف فرهنگ لغت غذا و آشپزی، پنیر پیتزا مخلوط دلمه بسته پنیر، مشابه با موزارلا است که از شیر گاو تهیه می‌شود [...] که برای تهیه پیتزا استفاده می‌شود و تاحدی دارای آب کمتری نسبت به پنیر موزارلا است. اغلب پنیرهای پیتزا شامل ۹۵ درصد پنیر موزارلا هستد و تفات اصلی آنها میزان رطوبت و چگالی چربی است.

جستارهای وابسته